HEDEFLERİMİZ

Toyotetsu Türkiye olarak 2023 yılında karbon nötr olmayı hedefliyoruz.

Toyotetsu Türkiye olarak 2040 yılına kadar karbon sıfır olmayı hedefliyoruz.

TOYOTETSU OLARAK NELER YAPIYORUZ ?

I-REC SERTİFİKASI

İşletmemizde kullanılan elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik ediyoruz.

Geçmişte gerçekleştirmiş olduğumuz elektrik enerjisi tedariği ile karbon salınımını engellemek söz konusu değildi.

2021 yılından itibaren I-REC sertifikası ile işletmemizde kullanılan elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edip, elektrik enerjisinden kaynaklı karbon salınımını sıfırladık.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

İşletmemizde yenilebilir enerji kaynaklarından güneş enerji sistemi ile elektrik enerjisi üretiyoruz. İşletmemizin çatısında bulunan 2,26 MW gücündeki güneş enerji sistemi ile yılda 1.112.000 kg karbon salınımını azaltıp, 2.706 adet ağacı doğaya kazandırıyoruz.

TOYOTETSU ORMANI

2019 yılında 700 ve 2022 yılında 10.000 ağaçlık bir Toyotetsu Ormanı oluşturduk.

ARAÇ FİLOMUZ

Şirket araç filomuzun tamamı hibrit araçlardan oluşmakta olup; gelecekte bu araçlarımızı elektrikli araçlar ile dönüşümünü hedefliyoruz.

Toyotetsu Türkiye olarak, kuruluşumuzdan itibaren yapmış olduğumuz Enerji Kaizenleri ile enerji tüketimimizi minimize etmeye çalıştık. 2022 yılında elektrik enerjisinden kaynaklı karbon salınımını I-REC sertifikası ile doğalgaz ve diğer etkenlerden kaynaklı karbon salınımını ise 10.000 adet ağaç dikimi gerçekleştirerek dengeledik. Bu çalışmalarımız doğrultusunda 2023 yılında karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Yeni teknolojiler ile beraber yapacağımız enerji kaizenleriyle 2040 yılına kadar karbon sıfır olmayı hedefliyoruz.